Kimyasal Su Arıtma

            Su üretiminin sağlanması açısından tüm dünyada etkin bir biçimde kullanılan tekniklerden birisi de kimyasal arıtma sistemleridir. Kimyasal arıtma, ülkemizde ve tüm dünyada kullanılmakta bu sayede su üzerinde filtreleme sağlanmaktadır. En kısa tanımı ile kimyasal arıtma nedir sorusuna verilebilecek cevap: suda çözünmüş veya askı halinde suda kalmış tüm maddelerin fiziksel durumlarının değiştirilerek su dibine çökeltilmesi işlemine verilen isimdir. Kimyasal artırma sırasında çeşitli kimyasal maddelerin kullanımı ile bu işlem gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda kimyasal arıtma yöntemleri arasında sıklık ile tercih edilen polielektrolit veya koagülant gibi kimyasal maddelerin kullanımı oldukça yaygındır.

  Kimyasal Arıtma Nedir?

            Kimyasal arıtma, suyun moleküler yapısına karışmış veya su içerisinde askı halinde bulunan fiziksel ve moleküler tüm maddelerin kimyasal temizleyiciler aracılığı ile ayrıştırılması ve sudan uzaklaştırılması preseslerine verilen teknik bir isimdir. Kimyasal arıtma bu anlamda suda bulunan pek çok maddenin temizlenmesi açısında oldukça etkili ve kullanışlı uygulamalardan birisidir. Günümüzde pek çok farklı alanda kullanılan bu uygulama su havuzlarının temizlenmesinden, kirli ve atık suların arındırılmasına kadar pek çok farklı işlevde kullanılmaktadır. Kimyasal arıtma pek çok arıtma sisteminin aksine daha hızlı bir şekilde suyu temizleme imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda eşit süreler içerisinde daha fazla hacim ve miktarda suyun temizlenebilmesi de kimyasal arıtmanın avantajları arasında yer almaktadır.

  Kimyasal Arıtma Yöntemleri Nelerdir?

            Su arıtma sistemlerinin gelişmesi sonucunda dünyada pek çok kimyasal arıtma yöntemi kullanılmaktadır. Nitekim ucuz olması, uygulanmasının kolay olması ve etkilerinin büyük olması nedeni ile en çok tercih edilen kimyasal arıtma prosedürleri ve yöntemleri arasında nötralizasyon, koagülasyon ve flokülasyon bulunmaktadır. Her üç kimyasal arıtma yöntemi de firmamız tarafından bizleri tercih eden müşterilerimize sunulan hizmetler arasında yer almaktadır.

            Bu üç yöntem arasında en çok tercih edilen kimyasal arıtma söntemi olan nötralizasyon asitik ve bazik yapıda ki atık suların, Ph değerlerinin ayarlanması ve suyun uygun değerlerde Ph seviyesi için uygulanan kimyasal bir yöntemdir. Koagülasyon kimyasal arıtma yöntemi ise küagulant kimyasal maddelerin Ph seviyesi düzenlenmiş suya aktarılarak askıda kalmış veya suda çözünmüş olan fiziksel ve biyolojik kirlerin birleşerek flok olarak tabir edilen çamurumsu bir yapıya bürünmesini sağlamaktadır.

            Tüm bu işlemlerden sonra kimyasal arıtmanın son yöntemi olan flokülasyon yöntemi daha öncesi nötralizasyon ve koagülasyon uygulanan suya uygulanmakta ve ardından kimyasal arıtma işlemi tamamlanmaktadır. Flokülasyon yöntemi kimyasal arıtma içerisinde oldukça önemli bir görevi bulunan yöntemlerden birisi olma niteliğini taşımaktadır. Flokülasyon, daha önce arıtma işlemleri yapılmış atık suyun uygun hızlarda karıştırıcı cihazlar yardımı ile karıştırılması ve suyun yumuşatılması işlemidir. Bu işlemden sonra su tüm kimyasal arıtma işlemlerini tamamlamış ve tamamen kullanılmaya hazır hale gelecektir. Bu anlamda sizlere bu kategori altında sunmuş olduğumuz kimyasal arıtma hizmetlerimiz ve ürünlerimiz için bize danışabilir ve bizim ile çalışabilirsiniz.