Genel Anlamda Saf Su Arıtma Nedir

            Atık su olarak çevreye bırakılması, kullanması veya içilmesi konusunda birtakım sakıncaların olduğu suların içerisindeki bazı parametrelerin ve kirliliklerin ayrıştırması işlemine saf su arıtma denir. Burada iki genel ve aynı anlama gelen tabir bulunmaktadır. Bunlar Riverse osmosis yani ters osmoz tabiridir. Bu noktada ters ozmoz sistemi ele alınacak olursa daha çok su içerisindeki bazı mineralleri ayıran ve ortaya saf su çıkarmak suretiyle güven içinde içmek için temiz bir suyu meydana getiren membran filtrasyon sisteminin adıdır.

            Burada filtrasyon olarak çok küçük gözeneklerden bahsetmek gerekir. Öyle küçük ki, yalnızca molekül bazında sular ve bazı mineraller geçebilir. Bu şekilde geriye kalan diğer etmenler gözeneklerin arkasında kalır. Ters osmos üniteleri ön filtrasyon aşamalarının ardından kullanımı gerçekleştirilir. Su ilk olarak partikül filtresine takılır ve bu şekilde partikül filtresi membranlarının tıkanmasına engel olur. Bundan sonra ise aktif karbon filtresi devreye girer. Su buradan geçerek içerisindeki birtakım koku ve kötü tadın ortadan kalkmasına imkan verirken aynı zamanda klor tutulur. Bu işlemlerin ardından su artık ters osmos sistemlerine girmeye hazır hale getirilir.

  Ters Osmoz Memranın Görevi

            Bu sistemin görevi su içerisinde bulunan iyonların tutulmasıdır. Bu iyonlar arasında arsenik, ağır metaller ya da kurşun ile birlikte nitrat ve sodyum gibi iyonlar ön plana çıkar. İnsan sağlığını derinden etkileyici unsurlar olarak bilinen bu iyonlar, sudan tamamen ayrılarak sağlıklı bir şekilde içme adına kullanım haline getirilir. Genel anlamda saf su arıtma cihazları kapsamında su, filtrasyon sisteminden geçtikten sonra güven içerisinde içilecek hale gelir.

            Artı olarak bu sistem kapsamından, yani bu aşamadan çıktıktan sonra ek olarak bir tat düzenleyici adına post aktif karbon düzenleyiciden su geçer. Bu şekilde daha tatlı ve daha temiz, sağlıklı bir su içme durumu söz konusudur. Bu saf su arıtma cihazı seçenekleri dahilinde hem fabrikasyon ya da endüstriyel sanayi alanında kullanılırken, aynı zamanda özellikle son dönemlerde evlerde de yoğun bir şekilde tercih edilmektedir. Gün geçtikçe şebeke sularının sunduğu zararlar ve hazır alınan suların yine kişiye ulaşana kadar zaman içerisinde plastik şişe kapsamında getirdiği birtakım durumlar insanları bu cihazı almaya yönlendirmektedir.

  Su Arıtma Cihazı Sistemlerinde Tutulan Mineraller

            Elbette saf su arıtma sistemi seçenekleri kapsamında kullanılan cihazlar ile suda bulunan ve insan vücudunun ihtiyacı olan birtakım mineraller burada takılır. Fakat burada bu mineralleri almak için suya gerek yoktur. Daha önemli olan durum yapılacak olan diyettir. Yani su içerisindeki mineraller o kadar azdır ki, kişi günlük olarak ne kadar fazla su içerse içsin istenen o mineral seviyesine ulaşılamaz. O yüzden bunu sağlamak için saf su arıtma sistemleri kapsamında zararlı maddeler ile bazı yaralı maddelerin takılmasına bakmadan, bu mineralleri yiyeceklerden elde etmek gerekmektedir. O yüzden bu cihazları büyük bir gönül rahatlığı içerisinde rahat kullanmak mümkündür.